Людям, які ніколи не цікавилися птахами, таке питання здається дивним. А насправді справа ця не проста. У приблизно 60% видів птахів дорослі особини не мають вираженого статевого диморфізму, тобто самці та самки зовні практично не помітні. Фахівці, які мають великий досвід роботи з птахами, намагаються знайти різницю між статями: невеликі відмінності в розмірах тіла, витонченіші голови у самок, більш масивний і довгий дзьоб у самця, відмінності в поведінці та характері рухів.
Проблема в тому, що відмінності в розмірах та пропорціях незначні, а через індивідуальну мінливість, а також різні умови вирощування розміри птахів можуть відрізнятися від середніх норм для даної статі: зустрічаються і великі самки, і дрібні самці. Навіть у таких птахів, як орли, у яких самки зазвичай більші за самців, можливі винятки з правила, особливо при розведенні в неволі, коли умови вирощування пташеня можуть позначитися на розмірі дорослого птаха.
Різниця в поведінці також є недостовірною, оскільки у птахів, особливо при утриманні в групах з неправильним співвідношенням статей, можливе утворення гомосексуальних пар. При цьому домінантна самка в парі з двох самок веде себе як самець аж до імітації самцової поведінки при парі, відповідно в самцових парах поведінка самця, що виконує роль самки, також змінюється.
Для визначення статі птиці наша клініка пропонує проведення ендоскопічного дослідження та аналізу за допомогою ПЛР, що проводиться у лабораторії.