Хитка хода, судоми, непритомність – це все наслідок пухлини мозку у красивого кота мейн-куна.
На прийомах дуже часто я стикаюся з недовірою, сарказмом, здивуванням, коли неврологічному пацієнту потрібне МРТ дослідження. «Тварини що роблять МРТ?» «Ви що в Хауса граєтесь? Ну зробите МРТ знайдете щось і далі, що робити будете?». Найгірше коли пацієнту, якому допомога потрібна відразу і прогноз залежить від швидкості вирішення проблеми, наприклад, при відмові задніх кінцівок. Тижнями колять вітамінки чи гомеопатію, коли потрібна операція. Здавленому спинному мозку вітамінки та рослинні відвари не допоможуть.
Як каже наш колега та вчитель: «перетягніть собі палець гумкою, через час він опухне і посиніє, як ви думаєте, якщо вколоти туди вітамін, це допоможе вашому пальцю?»
У середньому в нашій клініці ми проводимо близько 8-10 неврологічних прийомів на тиждень. З них майже 80% вимагають МРТ дослідження. Це невелика статистика, порівняно з нашими колегами з клінік інших країн. Зокрема у клініці неврології та ортопедії імені Сотникова В.В. коли ми були на стажуванні проводилося близько 5-8 МРТ досліджень на день.
То що ж це за таємниче МРТ і навіщо воно потрібне?
Магнітно-резонансна томографія це метод діагностики для дослідження м’яких тканин, які недоступні для дослідження іншими методами візуальної діагностики, таких як головний та спинний мозок. Тварину поміщають у сильне магнітне поле. Апарат посилає радіохвилю, яка дає протонам у тканинах енергію. Після вимкнення протони цю надмірну енергію віддають, апарат її вловлює та створює зображення. Лікар отримує пошарове зображення.
МРТ для тварин використовується при неврологічних порушеннях, епілептичних нападах, порушенні чутливості лап.
Собаки з лапами, що раптово відмовилися, раптовим болем у шийному відділі, коли в дифдіагнозах дископатія, МРТ дозволить визначити не тільки місце знаходження пошкодженого міжхребцевого диска, а й ступінь пошкодження спинного мозку, зміщення грижового вмісту в хребетному каналі.<
Для визначення структурних змін або відсутності їх у головному мозку при підозрі на епілепсію. При діагностиці на наявність метастазів. При вестибулярному синдромі, коли ми підозрюємо проблеми в області середнього та внутрішнього вуха, носової порожнини чи орбіти.
>
Для ветлікаря це чудовий діагностичний інструмент, за допомогою якого можна поставити діагноз та планувати подальшу техніку лікування.
Так ось повернемося до кота з пухлиною в голові. Розташована вона була між лобовою та тім’яною часткою правої півкулі головного мозку, і сильно впливала на якість життя тварини. У кота спостерігалася лівостороння недостатність, він не міг ходити і спиратися на ліву сторону, були часті судоми та епілептичні напади. Це турбувало господарів Тимофія і вони дуже переймалися його здоров’ям. Після МРТ я порекомендував провести тварині операцію з видалення пухлини. Так, це дуже великий ризик, і може бути багато наслідків. Але вдала операція – це можливість для тварини жити повноцінним життям та радувати своїх господарів ще багато років. Хазяї Тіми довірили нашій команді свого члена сім’ї.
Операцію було проведено 25.04.18 командою Центрвет: Орленко А.О., Пелих А.А., Орленко Е.В. та Піскурєв С.А. За кілька годин Тіма вже поїв і попив води. Під час реабілітаційної терапії на стаціонарі жодних неврологічних відхилень не було. За тиждень Тимофія виписали додому.
На сьогоднішній день, завдяки спільній роботі лікарів та господарів, кіт почувається добре, нападів більше немає, активний, добре їсть та набирає вагу. Пухлина здали на гістологічне дослідження, результат-менінгіома, доброякісна пухлина.
Ми з господарями «зіграли в доктора Хауса» та допомогли Тимофію повернутися до нормального життя. Я не вважаю, що діагностика – це гра. Це інструмент, який дозволяє лікареві та господарям допомогти тварині. Здоров’я вам та вашим вихованцям.
Відео та матеріали викладені з дозволу господарів.