Дослідження крові на дирофіляріоз

Дослідження крові на дирофіляріоз

Дирофіляріоз — паразитарне захворювання, що викликається гельмінтами роду Dirofilaria (лат. «diro, filum» — «зла нитка»). Сприйнятливі до цього захворювання собаки, кішки, і навіть дикі м’ясоїдні (тхори, єноти тощо.). Відомі випадки зараження людини.

Зараження дирофіляріоз відбувається при укусі тварин комарами, інфікованими мікрофіляріями (початкова личинкова стадія розвитку) від хворих тварин. Протягом 10-28 днів після зараження з мікрофілярій розвиваються личинки, які в залежності від виду збудника мігрують під шкіру або серце, де потім розвиваються дорослі особини. Статевозрілі гельмінти розмножуються, виділяючи в кровоносне русло мікрофілярії (рис. 2).

Діагностика наявності мікрофілярій:

  • Дослідження мазка крові на наявність мікрофілярій (рис. 3). Даний метод не дозволяє розрізнити два види дирофіляріозу – D. repens і D. immitis.
  • Дослідження крові на наявність ДНК мікрофілярій методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Дозволяє диференціювати два види дирофіляріозуD. repens і D. immitis.

Відбір проби для аналізу

Для мікроскопії, ІФА та ІХА аналізів відбирають венозну кров у чисту суху пробірку без коагулянту. Бажано відбирати кров самопливом, щоб уникнути гемолізу. При відборі крові шприцем її не переносять у пробірку, а доставляють в лабораторію прямо в шприці. Бажано доставляти відібрану кров у лабораторію відразу після відбору. При неможливості дотримання цієї умови зберігати кров у холодильнику не більше 2 діб.