Трихограма

Трихограма

Трихоскопія – це дослідження волосся. За допомогою трихоскопії діагностують ряд хвороб фолікулів та волосся, проводять оцінку вмісту лійки фолікула, ідентифікують паразитів, з’ясовують причини алопеції. Матеріал для дослідження одержують шляхом видалення хірургічним затискачем 50-100 шерстинок. При одномоментному видаленні трохи більше 30 волосся ця процедура цілком безболісно переноситься тваринам. Трихоскопія може виявитися корисною при діагностиці деяких паразитарних хвороб: наприклад, вона дозволяє диференціювати педикулез і хейлетієльоз (гниди вошей щільно прикріплені до волосся, а яйця хейлетіел лежать вільно). Трихоскопія матеріалу, отриманого з міжпальцевих зон може допомогти при діагностиці підемодекозу.

При мікроскопії звертають увагу на структуру та пігментацію стрижнів волосся, оглядають кінчики волосся, оцінюють трихограму (співвідношення волосся у різних фазах циклу фолікула: анаген/телоген).

  • Анаген – це стадія росту, при цьому корінь віддаленого волосся м’який, набуває округлої форми.
  • Катаген – це проміжна стадія, зростання волосся припиняється, корінь має форму кисті, оточеної склоподібною оболонкою.
  • Телоген – стадія спокою волосяного фолікула, корінь волосся втрачає пігмент, звужується до кінця, набуває вигляду «списа». У нормі розрізняють первинне та вторинне волосся. Втрата первинного волосся може бути одним із діагностичних критеріїв при деяких алопеціях. Стрижні первинного волосся більшого діаметру, мозкова речовина завжди товщі кіркової. Діаметр вторинного волосся менше, воно часто хвилясте, мозкова речовина значно тонша за кіркову.

Суворих норм для трихограми немає. Її показники варіюються залежно від пори року та породи тварини. Наприклад, у собак з постійно відростає вовною переважають фолікули в стадії анагену незалежно від пори року.

Наявність 100% волосся у стадії телогена здебільшого свідчить про відхилення від норми. Після виключення неправильного взяття проби подібний стан може бути обумовлений гормональними порушеннями, алопецією Х або телогеновою алопецією. Гормональні фактори впливають на цикл волосяного фолікула, через затримку в циклі волосся поступово піддається процесу старіння, первинне волосся зникає, а підшерстя, що залишилося, набуває вигляду щенячої вовни.

Структурні порушення коренів волосся зазвичай виникають внаслідок фолікулярної дистрофії або дисплазії. У поодиноких випадках це може бути пов’язане з пошкодженням гранулами пігменту або впливом цитотоксичних ліків.

При дослідженні стрижня волосся можна знайти суперечки дерматофітів. При правильному виконанні аналізу дерматофітоз виявляється у 60-70% випадків. Для дослідження краще брати волосся, що флюорескує в променях лампи Вуда. Крім дерматофітозу структура стрижня волосся порушується при хіміотерапії, механічній та хімічній травмі, нестачі поживних речовин, спадкових хворобах.

При трихоскопії досить легко можна знайти агрегати кератину як зліпків волосяних фолікулів на стрижні волосся. Вони виникають як наслідок дефектів кератинізації (первинна себорея кокер-спанієлей, дерматоз при нестачі вітаміну А, аденіт сальних залоз, лейшманіоз, демодекоз), а також за інших фолікулярних хвороб, у тому числі бактеріального фолікуліту.