Дослідження зскрібка

Зіскоби шкіри використовуються в дерматології для діагностики паразитарних уражень шкіри та дерматофітозів («позбавляючи»).

Захворювання, при яких може бути інформативним дослідження зіскрібків шкіри:

  • отодектоз – ураження вушним кліщем, поверхневий зіскрібок;
  • нотоедроз – шкірна короста кішок, поверхневий зішкріб;
  • хейлетієльоз – «блукаюча лупа», поверхневий зішкріб;
  • демодекоз – «залізниця», демодекозна корости, глибокий зіскрібок;
  • саркоптоз – свербіжна короста, поверхневий зіскрібок;
  • дерматофітоз («лишай») – грибкове захворювання шкіри, поверхневий зіскрібок. У зіскрібку виявляються суперечки та гіфи грибка, але його вид можна визначити тільки шляхом посіву на живильне середовище в лабораторії.

Показання для взяття зіскрібків – це осередкові або великі безволосі ділянки, свербіж, лупа, вугрі на шкірі, підвищена жирність шкіри або жирні зліпки, міжпальцевий фурункульоз.

До паразитарних захворювань схильні молоді тварини, хоча можуть зустрічатися у будь-якому віці.

Техніка проведення глибокого зіскрібку шкіри

Глибокий зіскрібок шкіри проводиться при підозрі на демодекоз. Збудник демодекозу паразитує у сальних залозах шкіри на межі епідермісу та дерми. Тому при взятті проби можна обережно стиснути шкіру пальцями, щоб видавити з неї кліщів. Шерсть краще заздалегідь зістригти. Площа взяття зіскрібка може бути невеликою, важливо правильно вибрати місце.

На підготовлене скло наноситься кілька крапель вазелінової олії або гліцерину. Шкіру або лезо скальпеля теж потрібно злегка зволожити олією. Зішкріб проводиться лезом скальпеля перпендикулярно поверхні шкіри і переноситься на скло. Критерієм правильності взяття глибокого зіскрібка є поява крапель крові.

Техніка проведення поверхневого зіскрібку шкіри

Насамперед необхідно вибрати місце взяття проби. Зішкріб потрібно робити в зонах максимальної ймовірності виявлення паразита – ділянки облисіння, запаленої або почервонілої шкіри, під скупченнями лупи, у місцях розчесів або областях улюбленої локалізації передбачуваних паразитів.

Поверхневий зіскрібок береться з відносно великої площі шкіри, довгу вовну попередньо потрібно підстригти, шкіру зволожити олією. Матеріал береться поверхово з великої площі та переноситься на скло. Для зручності перегляду можна закрити матеріал зверху іншим склом.

Інтерпретація результатів зіскрібку шкіри

При дотриманні всіх правил взяття матеріалу більшість паразитів легко виявляються в зіскрібках шкіри або вмісту слухового проходу. У сумнівних випадках при підозрі на демодекоз можна використовувати вищипи волосся.

Відсутність паразитів у матеріалі при підозрі на отодектоз, хейлетієльоз, демодекоз, нотоедроз дозволяє з високою достовірністю виключити ці діагнози зі списку підозрюваних.

При підозрі на саркоптоз пробна протипаразитарна терапія проводиться навіть при негативних результатах зіскрібку, оскільки кліщів можна не виявити через їх малу кількість.

При дерматофітозі зіскрібок є допоміжним методом діагностики.